Преемственность

УВАЖАЕМЫЕ РОДИТЕЛИ и (или) ЗАКОННЫЕ ПРЕДСТАВИТЕЛИ!!!

Взаимодействие со школой - одно из направлений работы нашего учреждения образования.      Осуществляется оно согласно совместно разработанному  плану взаимодействия Государственное учреждение образования «Логозинский детский сад Логойского района» и Государственное учреждение образования «Логозинская средняя школа Логойского района»

Пераемнасць дашкольнай і 1 ступені агульнай сярэдняй адукацыі

Л. С. Выгоцкі адзначаў, што «школьнае навучанне ніколі не пачынаецца з пустога месца, а заўсёды абапіраецца на пэўную стадыю развіцця, праробленую дзіцём раней». Найбольш актуальнай і значнай задачай для педагогаў дашкольнай адукацыі, якія працуюць з дзецьмі старэйшага дашкольнага ўзросту, — забяспечыць паўнавартаснае асобаснае развіццё, фізіялагічны і псіхалагічны дабрабыт дзіцяці ў пераходны перыяд ад дашкольнай адукацыі да школы, скіраваны на перспектыўнае фармаванне асобы дзіцяці з апорай на яго папярэдні досвед і назапашаныя веды. Таму асновай для рэалізацыі пераемнасці адукацыйнага працэсу ўстановы дашкольнай адукацыі і пачатковай школы павінны стаць адны тэарэтычныя падставы, прынцыпы арганізацыі адукацыйнай працы з дзецьмі, пераемнасць і ўзгодненасць мэт, заданняў, метадаў, сродкаў, формаў выхавання і навучання дзяцей.

Задачы дашкольнага звяна можна сфармуляваць наступным чынам:

• далучаць дзяцей да здаровага ладу жыцця;

• забяспечваць эмацыйны дабрабыт кожнага дзіцяці, ствараць умовы для разнастайнай дзейнасці;

• развіваць ініцыятыўнасць, дапытлівасць, здольнасць да творчага самавыяўлення, кампетэнтнасць у сферы адносін да свету, людзей, да сябе;

• ўключаць дзяцей у розныя формы супрацоўніцтва з дарослымі і аднагодкамі;

• фарміраваць веды пра навакольны свет;

• стымуляваць пазнавальную і гульнявую актыўнасць дзяцей у розных відах дзейнасці.

Задачы пачатковага школьнага звяна:

• фарміраваць усвядомленае прыняцце каштоўнасцяў здаровага ладу жыцця і рэгуляванне сваіх паводзін у адпаведнасці з ім;

• развіваць гатоўнасць да актыўнага ўзаемадзеяння з навакольным светам;

• фарміраваць жаданне і ўменне вучыцца, гатоўнасць да адукацыі ў школе і самаадукацыі;

• развіваць ініцыятыўнасць, самастойнасць, навыкі супрацоўніцтва ў розных відах дзейнасці.

Змястоўныя кампаненты пераемнасці:

Эмацыйны - улік спецыфікі эмацыйнай сферы асобы дзіцяці дашкольнага ўзросту, забеспячэнне эмацыйнай камфортнасці, як выхаванца, так і вучня ў працэсе навучання. Прыярытэт станоўчых эмоцый, пабудова працэсу навучання на аснове гуманістычнай педагогікі.

Дзейнасны - забеспячэнне сувязяў вядучых дзейнасцяў сумежных перыядаў, апора на актуальныя для дадзенага перыяду дзейнасці кампаненты, стварэння ўмоў для фарміравання перадумоў вядучай дзейнасці наступнага ўзроставага перыяду.

Змястоўны - правільнае суадносіны паміж непасрэднай адукацыйнай дзейнасцю па засваенню адукацыйных абласцей «Фізічнае развіццё», «Сацыяльна-маральнае і асобаснае развіццё», «Пазнавальнае развіццё», «Моўнае развіццё», «Эстэтычнае развіццё», ўсталяванне перспектыў у змесце навучання ад дашкольнага дзяцінства да пачатковай школы.

Камунікатыўны - ўлік асаблівасцяў зносін дзяцей старэйшага дашкольнага і малодшага школьнага ўзросту, забеспячэнне непасрэднага і кантактнага зносін, з мэтай стварэння ўмоў для сацыялізацыі.

Педагагічны - пастаноўка ў цэнтр адукацыйнага працэсу дзіцяці, высочванне сувязяў паміж ім і навакольным светам (дзіця і грамадства, прырода і дзіця, дзіця і іншыя людзі і т. Д.), Індывідуальны характар ​​яго навучання і выхавання.

План пераемнасці

ЗАЦВЯРДЖАЮ

дзяржаўнай установы адукацыі

«Лагазінскі дзіцячы сад

Лагойскага раёна»

А.Р. Белая

План пераемнасці  дашкольнага навучання і навучання на першай ступені агульнай сярэдняй адукацыі дзяржаўнай установы адукацыі «Лагазінскі дзіцячы сад Лагойскага раёна» на 2023/2024 навучальны год

Змест дзейнасці

Тэрміны выканання

Адказныя

1.

Састаўленне банка данных дзяцей 5-7 летняга ўзросту мікрараёна

Жнівень

2.

Наведванне выхаванцамі ўрачыстай лінейкі «Дзень ведаў»

Верасень

Законныя прадстаўнікі выхаванцаў

3.

Вывучэнне, аналіз нарматыўных прававых дакументаў пераемнасці ўстановы дашкольнай адукацыі і ўстановы агульнай сярэдняй адукацыі

Верасень

4.

Парады для бацькоў будучых першакласнікаў (Інфармацыя на сайце ўстановы адукацыі)

Лістапад

Люты

Выхавальнікі С.К. Дрозд,

5.

Наведванне Школы выхаднога дня

Кожная субота месяца

Законныя прадстаўнікі выхаванцаў

6.

Выяўленне сем'яў групы сацыяльнай рызыкі і сем'яў, дзе дзеці знаходзяцца ў сацыяльна небяспечным становішчы, з наступнай перадачай дадзеных у адзіны раённы банк.

2. Інфармаванне бацькоў аб сацыяльна-педагагічным цэнтры, цэнтры карэкцыйна-развіваючага навучання і рэабілітацыі

3.Вядзенне сацыяльна - псіхалагічных пашпартоў на дзяцей з сем'яў групы сацыяльнай рызыкі і сем'яў, дзе дзеці знаходзяцца ў сацыяльна небяспечным становішчы з наступнай перадачай у школу.

На працягу года

В.а. загадчыка А.Р. Белая

Выхавальніі С.К. Дрозд, Л.І. Філіповіч

Нарматыўнае прававое забеспячэнне дзейнасці па арганізацыі пераемнасці